Tuje to rośliny które chętnie sadzimy w ogrodach, wśród nich możemy znaleźć także doskonałe odmiany na żywopłoty. Wraz ze wzrostem popularności tych krzewów coraz częściej spotykane są również choroby tui. Są to zarówno choroby wynikające z nieodpowiedniej pielęgnacji jak i choroby grzybowe tui. Najczęściej spotykanym objawem chorobowym na tych żywotnikach jest brązowienie igieł tui. Dowiedz się jak rozpoznać na co choruje tuja i jak zwalczać ich choroby.
Tuje – choroby nieinfekcyjne, błędy w pielęgnacji
Gdy na swoich tujach zaobserwujemy niepokojące objawy nie powinniśmy od razu wpadać w panikę sądząc, że rośliny opanowała straszna choroba grzybowa. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na konkretne objawy czyli czas w jakim się pojawiły oraz pogodę. Wiele z objawów nie ma podłoża grzybowego, gdyż przyczyna ich pojawienia się jest natury fizjologicznej.
BRĄZOWIENIE TUI JESIENIĄ
Idealnym przykładem jest brązowienie igieł tui, które występuje jesienią. Na jesień górna strona łusek brązowieje, natomiast na wiosnę odradza się z powrotem na zielono. Jest to całkowicie naturalny proces fizjologiczny tych żywotników przygotowujących się do zimowania i nie powinniśmy się specjalnie nim martwić. Ten objaw jest występuje u wielu popularnych odmian tui, między innymi u szybko rosnącej odmiany żywopłotowej, zwaną tują Brabant. Skłonności do brązowienia igieł w zimie nie posiada natomiast inna popularna odmiana tui sadzona na żywopłoty – tuja Szmaragd.
USYCHANIE TUI W CZASIE ZIMY
Często spotykane jest brązowienie igieł tui w okresie zimowym. Możemy wówczas podejrzewać, że krzewy przemarzły. Lecz tuja jest rośliną wysoce mrozoodporną i jako krzew zimozielony potrzebuje do wegetacji wody przez cały rok, również i w zimie. W tym czasie pędy tui są wysuszane przez mroźne suche wiatry, a z zamarzniętej gleby roślina nie może pobrać brakującej jej wody i dochodzi do jej usychania. Dlatego powinniśmy obficie podlać tuje jesienią, zanim nadejdą mrozy. W razie potrzeby powinniśmy podlewać rośliny w zimie oraz w okresach odwilży, gdy gleba rozmarznie.
USZKODZENIA TUI OD POCZU KOTA LUB PSA
Jeżeli posiadamy zwierzęta domowe (psa lub kota), które będą oddawać mocz na nasze żywotniki możemy być pewni, że łuski również zaczną się przebarwiać a nawet obumierać. Na dolnych pędach łuski staną się czarne i błyszczące. Jedynym sposobem aby temu skutecznie zapobiec jest otaczanie roślin siatką, która sprawi, że nasz pupil nie będzie miał dostępu do rośliny.
NIEWŁAŚCIWE NAWOŻENIE
Niewłaściwe podlewanie lub stosowanie nawozów o zbyt wysokim stężeniu również może prowadzić do poparzeń oraz brązowienia igieł tui. Dlatego zanim zaczniemy podejmować poważne działania przeciw chorobowe musimy upewnić się czy ten objaw powstał rzeczywiście w skutek choroby lub czy jest efektem złej pielęgnacji krzewów.
CHOROBY GRZYBOWE TUI
FYTOFTOROZA
Fytoftoroza to dość często spotykana choroba grzybowa tui, jej objawy najczęściej pojawiają się w drugiej połowie czerwca, a ejej objawami jest żółknięcie, brązowienie i zamieranie rośliny. Tuja ma również zahamowany wzrost, a u podstawy pędu drewno brązowieje. Porażone krzewy należy usuwać, a rośliny sąsiednie podlać jednym z preparatów: Aliette 80 WP (w stężeniu 0,2%), Biosept 33 SL (0,1%), Polyversum WP (0,05%). Przed posadzeniem nowych roślin do podłoża powinniśmy dodać domieszkę kompostowanej kory sosnowej. Hamuje ona rozwój patogenu. Jako środek zapobiegawczy pomaga także mikoryza, która poprawia ogólną kondycję.
OPIEŃKOWA ZGNILIZNA KORZENI
Opieńkowa zgnilizna korzeni tui to kolejna choroba o grzybowa. Łuski tui stają się matowe, żółkną i brązowieją. Na powierzchni kory i na samym drewnie możemy zauważyć duże płaty białej grzybni. Kora u nasady pędów brązowieje, a następnie obumiera i pęka, odsłaniając drewno. Porażone krzewy należy usuwać i palić. Natomiast sąsiadujące tuje należy podlać fungicydem Rovral Flo 255 SC (w stężeniu 0,2%), ok. 2 litrów roztworu na całą roślinę.
ZAMIERANIE PĘDÓW DRZEW I KRZEWÓW IGLASTYCH
Kolejną często obserwowaną chorobą na tujach jest zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych. W tym przypadku pojawiają się nekrozy podstawy pędu, zamieranie łusek i rakowacenie pędów. Łuski tui żółkną, poczynając od wierzchołka, a następnie brązowieją i obumierają. Należy wówczas wycinać i palić porażone części roślin oraz zapewnić optymalne warunki rozwoju dla tui. Tuje trzeba też opryskać fungicydem Topsin M 500 SC (0,1%).
SZARA PLEŚŃ TUI
Na tujach może także występować tak zwana szara pleśń. Pojawia się ona na roślinach uprawianych w złych warunkach. Na łuskach pojawiają się wodniste plamy, które następnie brązowieją i zamierają. Gdy jest wilgotno na plamach chorobowych pojawia się lekki szary nalot pleśniowy. Należy wtedy usuwać porażone części krzewów, a tuje rosnące jako żywopłot tak prowadzić aby nie były zbyt mocno zagęszczone. Rośliny porażone szarą pleśnią powinniśmy opryskać fungicydem (raz lub dwa razy) Biosept 33 SL (0,1%) lub Teldor 500 SC (0,1%).
FUZARIOZA
Fuzariozę tui wywołują również grzyby. Początkowo poraża ona jedynie wierzchołki pędów, lecz szybko przenosi się na łuski, które żółkną, a następnie brązowieją i obumierają. W ostatniej fazie na nekrotycznych plamach widać pomarańczowe skupiska zarodników. Rośliny porażone fuzariozą powinny być wycinane i palone natomiast sąsiadujące tuje opryskujemy kilkukrotnie fungicydem Topsin M 500 SC (w stężeniu 0,1%).